Özel Hastane Doğum Ücretleri

İnsan denilen varlık dünyanın en güzel varlığıdır. Annelik ise bir kadının başına gelebilecek olan en güzel şeylerden bir tanesidir. Bebek kokusu kadar güzel bir koku ise nerede ise yoktur. Doğum ise bebeği kucağına almanın ilk adımıdır. İşte burada işin ekonomik yönü ortaya çıkar. Zira eğer devlet hastanesinde doğum yapılacak ise ücret ödenmez ama özel hastanede kişi doğum yapacak ise o zaman özel hastane doğum ücretleri devreye girer. Bu yazıda da bu konuda hakkında merak edilenler yanıtlanacaktır.

Doğum Ücretini Belirleyen Kriterler

 Özel hastane doğum ücretleri farklı parametrelere göre değişir. Bunlar şunlardır:

  • Lokasyon: Özel hastanenin hangi kentte hatta kimi zaman hangi semtte olduğu doğum ücretlerini belirleyen unsurların başında gelir.
  • Hastane: Doğumun hangi hastanede yapılmış olduğu da doğum ücretlerini belirleyen unsurlar arasında gelir. Her bir hastanenin kendisine ait doğum ücreti vardır.
  • Yapılan doğumun biçimi: Fiyatları genel anlamda belirleyen en temel unsurlardan bir tanesi de kadının doğumu nasıl yaptığıdır. Normal doğumun ayrı, normal sezaryenin ayrı, suda doğumun ayrı epidural sezaryenin ayrı, epidural doğumun ayrı bir ücreti bulunur.
  • Profesör, doçent vb.: Eğer özel hastane bile olsa herhangi bir kadın doğum uzmanı değil de akademik olarak profesör, doçent gibi birisi yapar ise o zaman fiyatlar biraz daha değişir. Doğal olarak rakamlar hangi şekilde doğum yapılırsa yapılsın işin içine akademik bir boyut girdiği için yükselir. Nadiren böylesi bir fark ortaya çıkmaz.

Tam da bu noktada bir hususun da altını çizmek gerekir ki her özel hastanenin tüm doğumları uygulayacağı gibi bir durum yoktur. Örneğin suda doğum tüm özel hastanelerde uygulanmayabilir. Bir de özel kadın doğum hastaneleri ile normal özel hastanelerin fiyat skalaları da değişiklik olabilir.

Tüm bunların yanı sıra özel hastane doğum ücretleri yaşanan enflasyona göre de aniden değişebilir. Her yıl sonunda rakamlar yeniden güncellenir.

Ortalama Olarak Doğum Ücretleri

Ortalama olarak Özel hastane doğum ücretleri 2022 yılı için İstanbul’da bu alanda hizmet veren özel hastaneler göz önüne alınarak şu şekildedir:

Normal doğum ücretleri: 5.500 Türk Lirası ile 14.000 Türk Lirası arasında

Sezaryen doğum ücretleri: 6.000 Türk Lirası ile 10.000 Türk Lirası arasında

Epidural normal doğum ücretleri: 6200 Türk Lirası ile 12.000 Türk Lirası arasında

Epidural sezaryen doğum ücretleri: 7.500 Türk Lirası ile 15.000 Türk Lirası arasında değişir. Ödemeler tüm özel hastanelerde banka kartı ile, kredi kartı ile, hastane banka hesap numarasına havale ve elden nakit ödeme gibi ödeme seçenekleri yer alır. Ödeme biçimlerine göre rakamlar değişmez. Kimi özel hastaneler özel durumlarda belli indirimler uygulayabilmektedir.

Özel Hastane Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Özel hastane doğum ücretleri noktasında üstte bu bilgiyi verdikten sonra şimdi de artık özel hastane seçimi konusunda bilgi vermek gerekir ise şu bilgiler verilebilir. Burada işin en önemli püf noktası doğru doktor seçimidir. Sonuçta kadın doğum son derece geniş kapsamlı olan bir olgu olduğu için doğumda uzmanlaşmış olan özel hastanelerde doğum yapılmalıdır. Hastanenin hijyen, temizlik ve sağlık kurallarına uygun doğum yaptırdığından emin olunmalıdır. İşin finansal kısmı sonradan düşünülmelidir.

Doğum Tercihi Neye Göre Belirlenmeli?

Özel hastane doğum ücretleri kişinin özel bir durumu yok ise mutlaka uzman hekimin öngördüğü bir biçimde olmalıdır. Parasına göre tercih yapılmaması burada da son derece önemlidir. Her doğumun kendi içinde avantajları ve dezavantajları olduğu için kişi yaşına, doğumun gidişatına göre doğum tercihi yapılmalıdır.

Yorum yapın