İstanbul Taksi Ücretleri? İstanbul Taksi KM Ücreti

İstanbul taksi ücretleri 2022 yılı verilerine göre aşağıdaki başlık altında yer almaktadır. İstanbul Türkiye’nin en fazla nüfusuna sahip şehridir. Şehrin nüfusuna ek olarak yıl içerisinde de milyonlarca turist İstanbul’a tatile gelmektedir. Haliyle şehirde yabancı turistlerin ulaşım araçları kullanımında zorluk yaşamasından dolayı çoğu zaman turistler tarafından taksi tercih edilmektedir. Şehrin büyük olmasından dolayı ulaşım araçları dışında İstanbul’da taksi kullanımı da oldukça fazladır. Zira Türkiye’de taksi kullanımının en fazla olduğu şehir de İstanbul’dur.  Böylece taksi sayısı da doğru orantılı olarak en fazla İstanbul’dadır. Şehirde taksiye çok fazla ihtiyaç duyulduğu için taksi ücreti de diğer şehirlere göre daha pahalı olabilmektedir.

Şehir kalabalığından dolayı kimi zaman otobüslerde yer bulmakta sıkıntılar yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda da lakin kişinin acelesi var ve aracı da yoksa taksi kullanması gerekecektir. Tam da bu noktada İstanbul’da taksi ücreti merak konusu olmaktadır.

İstanbul Taksi Ücretleri

İstanbul’da 15,46 milyon insandan 1,43 milyonu günlük olarak taksi ile ulaşım sağlamaktadır. Haliyle taksi İstanbul’da olmazsa olmazdır. İstanbul’un kalabalığında otobüs kullanmak istemeyen kişiler çoğu zaman taksi ile ulaşım sağlar. Peki şehirde oldukça talebe uğrayan taksilerde ücretlendirme nasıl yapılmaktadır?

İstanbul’da 2022 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi tarafından taksilere %25 zam uygulanmıştır bu zam kapsamında taksilerin açılış ve km başına ücretinde artış olmuştur. 2022 yılı itibari ile zamla birlikte taksi ücretleri fiyat tarifesi aşağıda yer almaktadır.

Sarı Taksi Açılış Ücreti

Sarı taksi açılış ücreti 2022 yılı itibari ile 9,8 TL’dir. Bu ücret zam yapılmadan önce 7 TL’ydi.

Turkuaz Taksi Açılış Ücreti

Turkuaz taksi açılış ücreti 2022 yılı itibari ile 11,7 TL’dir.

Siyah Lüks Taksi Ücreti

Siyah taksi açılış ücreti 2022 yılı itibari ile 16.6 TL’dir

Taksi Kısa Mesafe Ücreti

Taksi kısa mesafe ücreti 2022 yılı itibari ile 28 TL’dir. Ancak %40’lık zamdan önce taksi kısa mesafe ücreti 20 TL’ydi.

Taksi Dolmuş (Kadıköy- Bostancı) Ücreti

Kadıköy- Bostancı arası sefer yapan taksi dolmuş, 2022 yılı itibari ile 10 TL’dir. Ancak %40 zam yapılmadan önce taksi dolmuş ücreti 7,25 TL’ydi.

Sarı Taksi Km Başına Taksi Kullanım Ücreti

Taksiye bindikten sonra açılış ücreti dışında km başına da ücret alınmaktadır. Bu ücret 2022 yılı itibari ile İstanbul’daki sarı taksilerde 6,30 TL’dir. Yani kişi 10 km uzaklıktaki bir yere gitmek isterse 72,8 TL ödemesi gerekmektedir.

Turkuaz Taksi Km Başına Taksi Kullanım Ücreti

Taksiye bindikten sonra açılış ücreti dışında km başına da ücret alınmaktadır. Bu ücret 2022 yılı itibari ile İstanbul’daki turkuaz taksilerde 7,25 TL’dir. Yani kişi 10 km uzaklıktaki bir yere gitmek isterse 84,2 TL ödemesi gerekmektedir.

Siyah Lüks Taksi Km Başın Taksi Kullanım Ücreti

Taksiye bindikten sonra açılış ücreti dışında km başına da ücret alınmaktadır. Bu ücret 2022 yılı itibari ile İstanbul’daki siyah lüks taksilerde 10,71 TL’dir. Yani kişi 10 km uzaklıktaki bir yere gitmek isterse 123,7 TL ödemesi gerekmektedir.

Yukarıda taksi fiyat tarifesi yer almaktadır. Taksiciler şehir içinde bu fiyat tarifesine göre ücret almaktadır. Ancak taksiler bazı noktalardan geçerken ücret ödemesi gerekmektedir.  Şayet taksiciler bu noktalardan geçiş yaparsa ona göre müşteriye fiyat teklif etmektedir. Aşağıda taksicilerin şehir içerisinde geçişlerde ücret alınan yerler ve taksiciler için geçiş ücretleri yer almaktadır.

Avrasya Tüneli Ücreti

Taksiciler Avrasya Tünelinden geçişlerde 46 TL ücret ödemektedir.

Anadolu Otoyolu Çamlıca Gişeleri Ücreti

Taksiciler Anadolu Otoyolu Çamlıca gişelerinden geçişlerde 47 TL ücret ödemektedir.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü Ücreti

Taksiciler 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçişlerde 8,25 TL ücret ödemektedir.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Ücreti

Taksiciler Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçişlerde 8,25 TL ücret ödemektedir. 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Ücreti

Taksiciler Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçişlerde 19 TL ücret ödemektedir.

Osmangazi Köprüsü Ücreti

Taksiciler Osmangazi Köprüsü’nden geçişlerde 184,50 TL ücret ödemektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir