İstanbul Taksi Ücretleri? İstanbul Taksi KM Ücreti

İstanbul taksi ücretleri 2023 yılı verilerine göre aşağıdaki başlık altında yer almaktadır. İstanbul Türkiye’nin en fazla nüfusuna sahip şehridir. Şehrin nüfusuna ek olarak yıl içerisinde de milyonlarca turist İstanbul’a tatile gelmektedir. Haliyle şehirde yabancı turistlerin ulaşım araçları kullanımında zorluk yaşamasından dolayı çoğu zaman turistler tarafından taksi tercih edilmektedir. Şehrin büyük olmasından dolayı ulaşım araçları dışında İstanbul’da taksi kullanımı da oldukça fazladır. Zira Türkiye’de taksi kullanımının en fazla olduğu şehir de İstanbul’dur.  Böylece taksi sayısı da doğru orantılı olarak en fazla İstanbul’dadır. Şehirde taksiye çok fazla ihtiyaç duyulduğu için taksi ücreti de diğer şehirlere göre daha pahalı olabilmektedir.

Şehir kalabalığından dolayı kimi zaman otobüslerde yer bulmakta sıkıntılar yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda da lakin kişinin acelesi var ve aracı da yoksa taksi kullanması gerekecektir. Tam da bu noktada İstanbul’da taksi ücreti merak konusu olmaktadır.

İstanbul Taksi Ücretleri

İstanbul’da 15,46 milyon insandan 1,43 milyonu günlük olarak taksi ile ulaşım sağlamaktadır. Haliyle taksi İstanbul’da olmazsa olmazdır. İstanbul’un kalabalığında otobüs kullanmak istemeyen kişiler çoğu zaman taksi ile ulaşım sağlar. Peki şehirde oldukça talebe uğrayan taksilerde ücretlendirme nasıl yapılmaktadır?

İstanbul’da 2023 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi tarafından taksilere %25 zam uygulanmıştır bu zam kapsamında taksilerin açılış ve km başına ücretinde artış olmuştur. 2023 yılı itibari ile zamla birlikte taksi ücretleri fiyat tarifesi aşağıda yer almaktadır.

İndi Bindi Ücretleri

Şehirİndi / Bindi
Taksi Ücreti
İstanbul40 TL
Ankara25 TL
Antalya25 TL
İzmir20 TL
Bursa37 TL

Taksi 1 KM Ücret tarifesi

Şehir1 KM Ücreti
İstanbul8,51 TL
Ankara8 TL
Antalya12 TL
İzmir6 TL
Bursa9 TL

Avrasya Tüneli Ücreti

Taksiciler Avrasya Tünelinden geçişlerde 46 TL ücret ödemektedir.

Anadolu Otoyolu Çamlıca Gişeleri Ücreti

Taksiciler Anadolu Otoyolu Çamlıca gişelerinden geçişlerde 47 TL ücret ödemektedir.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü Ücreti

Taksiciler 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçişlerde 8,25 TL ücret ödemektedir.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü Ücreti

Taksiciler Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden geçişlerde 8,25 TL ücret ödemektedir. 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Ücreti

Taksiciler Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçişlerde 19 TL ücret ödemektedir.

Osmangazi Köprüsü Ücreti

Taksiciler Osmangazi Köprüsü’nden geçişlerde 184,50 TL ücret ödemektedir.

Yorum yapın