İspark Ücretleri, İstanbul İspark Otopark Ücretleri

İspark otopark ücretleri hakkında detaylı bilgi vereceğimiz bu içeriğimizde İspark ücretleri hakkında akıllara takılan her türlü soruya yanıt vermeye çalışacağız. İspark ücretleri son zamanlarda güncellenen fiyat politikası sonucunda oldukça fazla merak edilen konuların başında gelmektedir. Sürekli değişen ekonomik koşullar sonucunda İspark ücretleri de bu durumdan nasibini almaktadır.

Hem ülkemizde hem de dünya ekonomik düzen sürekli dalgalanmakta ve belirsizlikler hüküm sürmektedir. Her şeye rağmen bu yazımızın konusu İstanbul ilçelerinde geçerli olan İspark ücretleri hakkındaki güncel durumu sizlere aktarmak amacı ile ortaya çıkmıştır.

Son zamanlarda park ücretlerine yapılan zam neredeyse yüzde yüz şeklinde gerçekleştirilmiştir. Bu yapılan zamma gerekçe olarak İspark çalışanlarının ücretleri gösterilmiştir.

İspark nedir sorusuna yanıt vererek konuya giriş yapılması en doğrusu olacaktır. İspark, İstanbul Otopark İşletmeleri Tic. A.Ş. isminin kısaltmasından oluşmaktadır. İspark 2005 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki şeklinde kurulmuştur. Amacı Güvenle Park Güler Yüzle Hizmet şeklinde bildirilmiştir. İspark halka birçok farklı otopark hizmeti sunmaktadır.

Açık, katlı, yol üstü otopark çeşitlerine İspark park alanlarında rastlamak mümkündür. Sürekli yeni projeler üretmeye devam eden İspark, yeni otoparklarda zeminaltı, teknolojik ve katlı otoparklar planlamaya devam etmektedir. İleri zamanlarda halka sunulması planlanan diğer bazı projeler ise; akıllı bisiklet, part et devam et, akıllı uygulamalar, cep otogarı, heliport, tekne park hizmetleridir. İspark hizmetinin en önemli amaçlarından biri de İstanbul trafiğini rahatlatmak ve yoğunluğu azaltmaktır.

İspark Ücretleri

İspark ücretleri en son belirlenen tarife ile aracın belirlenen İspark alanlarına park edilme süresine bağlı olarak değişmektedir.

  • 01- saat, 1-2 saat, 2-4 saat, 4-8 saat olacak şekilde park ücretleri belirlenmektedir.
  • 0-1 saat arası ispark otopark ücreti 21 TL. 
  • 1-3 saat arası ispark otopark ücreti 25 TL.
  • 3-6 saat arası ispark otopark ücreti 29,5 TL. 
  • 6-12 saat arası ispark otopark ücreti 47 TL. 
  • 24 saat park ücreti 80 TL.

İspark ayrıca aylık abonelik hizmeti de sunmaktadır. Aylık abonelik ücretleri ise otomobil olarak 700 TL, minibüs olarak 580 TL şeklindedir. Abonmanlık ücretleri de İspark otopark lokasyonlarına göre değişiklik göstermektedir. İspark aboneliğini başlatabilmek için online olarak başvuru yapmak yeterli olacaktır.

İspark yol üstü otoparklarda 0-15 dakikanın ücretsiz olduğunu duyurmuştur. İspark otoparklarına motosikletlerin bırakılması da mümkündür. ek olarak ev sahipleri yakınlarındaki otoparklara araçlarını gece ücretsiz bırakabilmektedirler.

İspark Borcu Nedir? İspark Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

İspark ücretleri ödenmezse ne olur sorusu ise çok sık sorulan soruların başında gelmektedir. İspark ücreti ödenmezse araç sahiplerine yasal olarak takip başlatılabilecektir çünkü araçlar teknolojik araçlarla takip edilmektedir.

İspark borcu olup olmadığı İspark internet sitesinden kontrol edilebilmektedir. Sorgulama için sadece plaka bilgisi yeterli olacaktır. Kısacası İspark ücretini ödemek zorunludur. İspark borcunu ödemek için İspark alanlarındaki görevlilere ya da İspark merkezlerine başvurmak mümkündür. Ayrıca dijital ortamlarda da ödeme yapılması olasıdır. İnternet sitesinden kredi kartı ile İspark borcunu ödemek en kolayı olacaktır.

İspark alanlarına aracı park edebilmek için özel bir şartı yerine getirmek gerekmemektedir. Ayrıca İspark alanlarında kişilerin araçlarının çekilmeyeceği de belirtilmiştir. İspark otoparklarından bazı statü sahibi kişiler ücretsiz bir şekilde yararlanabilmektedir.

Kimle İspark’ı Ücretsiz Kullanabilir?

Sağlık çalışanları İspark otoparklarından ücretsiz yararlanabilmektedir. Ayrıca engelli kişiler için İspark otoparklarından bariyerli açık ve katlı olan otoparklar 8 saat, yol üstü olan otoparklar ise 3 saat ücretsiz hizmet verebilmektedir.

Yorum yapın