Fizik Tedavi Ücretleri Ne Kadar?

Fizik tedavi ücretleri seans sayısı ve hastaneye göre değişim gösterir. Devlet hastanelerinde bedel hep aynı olsa da özel hastanelerin fiyat prosedürü daha farklı şekilde işlemeye her zaman için devam eder. Şöyle de bir durum vardır; hastalıklar belli gruplara ayrılır ve bu kategoriler üzerinden fizik tedavi fiyatlandırmaları oluşturulur. O nedenle de net bir rakam belirtmek her zaman için zor olmuştur.

Fakat son senelerde tedavilerin yoğun geçmesi nedeni ile tedavi ücretlerine zam yapılmadı, tam aksine bu ücretler makul seviyelere çekildi. Böylece herkes de derin bir nefes almış oldu. En sık tedavi alınan beden bölümleri için meblağların gözle görülür düzeyde düşürüldüğü de görülmektedir. Genel olarak D grubu, öteki gruplara göre biraz daha sık görülen hastalıklar kapsamındadır.

Özel ve Devlet Fizik Tedavi Ücretleri

Bu yüzden en düşük ücret olan 20 Türk Lirası ile SGK tarafından ödenmektedir. A grubu hastalıkları içerisinde bulunan bel çevresi hastalıkları ise 85 TL’lik bir meblağ karşılığında tedavi ettirilebilir. Özel hastane fizik tedavi seans ücretleri ise farklı şekilde incelenir. 100-500 TL fiyat bandında seyreden bu tedaviler, hastalıktan hastalığa da değişim göstermeye devam eder.

Bu yüzden özel hastanelere dair net bir rakam belirtmek her zaman için zor olur. Durumun zorlaşmaması adına önceden fiyatları arayıp sorarak öğrenmek çok daha mantıklıdır.

Fizik Tedavi Nedir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, kas – iskelet, kalp damar ya da sinir sistemindeki fiziksel ve işlevsel bozuklukların tedavi sürecini içeren bir uzmanlık dalı olarak dikkat çeker. Fizik tedavi her zaman fiziksel tekniklerin hastalık tedavi süreçlerinde kullanılması manasını taşır. Uygulanmakta olan fizik tedavi yöntemleri insan bedeninde herhangi bir yara meydana getirmez, tam aksine şifa kaynağıdır.

Fizik tedavi uygulamasının temel gayesi de hastanın ağrı ve sızılarının en aza indirgenmesi ya da yok edilmesi, günlük yaşamsal aktivitelerin yeniden kazanılması ve organ işlevlerinin eski haline dönmesidir. Tabii fizik tedavi konusuna dair herkesin merak ettiği en önemli ayrıntılardan biri de fizik tedavi ücretleri olur. Eğer siz de bu konu hakkında bilgi almak istiyorsanız bu yazımızı okuyun deriz.

Yorum yapın