Boşanma Davası Ücretleri

Evlilik dünyanın en güzel olgusudur. Bireyin sevdiği insan ile bir yaşam kurma isteğinden daha güzel bir olgu mevcut değildir. Lakin kimi zaman işler insanların istediği gibi gitmez. Çok farklı sebeplerden ötürü kişiler ayrılma noktasına gelebilir. Bu da ister istemez taraflardan karşılıklı ya da daha çok boşanmak isteyen kişinin boşanma davasını açmasını gerekli kılar. Bu durumda da doğal olarak en çok merak edilen şey boşanma davası ücretleri ne olduğudur. Bu yazıda da bu konu hakkında temel bilgiler verilecektir. Yazının bu noktasında boşanma davalarının evli çiftlerin birlikte yaşadığı kentte olan aile mahkemelerine yapıldığını ifade etmek gerekir.

Boşanma Davası Ücret Kalemleri

Serbest piyasa ekonomisinde boşanma davası ücretleri çok farklı parametrelere göre değişir. Bu yazıda ana hatları ile ortalama 2022 yılı için olan boşanma davası ücretleri hakkında bilgi verilecektir.

Öncelikle kişiler eğer bir avukat tutacak ise boşanma avukatına para ödemek gerekir. Burada rakamlar anlaşmalı boşanmaya ve çekişmeli boşanmaya göre değişir.

Ankara Barosunun 2022 yılı 2. Dönemi için boşanma avukatları için öngördüğü rakamlar şu şekildedir:

Anlaşmalı olan boşanma davalarında 18.290 Türk Lirası

Çekişmeli olan boşanma davalarında 28.690 Türk Lirası değerindedir. Bu rakamlar her kentin barosunda değişebilir. Yine kimi avukatlar bu rakamlardan daha düşük ya da daha yüksek ücret talep edebilmektedir. Ayrıca boşanan çiftlerin kendisine ait çok sayıda malı mülkü var ise ekstra olarak ya da sadece o mal üzerinden yüzde-pay isteyen avukatlar da vardır. Bu durum tamamen karşılıklı anlaşamaya bağlı olan bir durumdur.

Bir diğer ana masraf aile mahkemesine ödenen ücrettir. Bu ücret de yine değişiklik göstermekle beraber ortalama olarak 1500 Türk Lirası civarında olan bir rakamdır. Bazı kentlerde bu rakam 2022 senesinde 600 Türk Lirası da olabilmektedir. Kentte birden fazla aile mahkemesi var ise hepsinde aynı rakam vardır.

Boşanma davası ücretleri içinde bir diğer kalem ise kimi boşanma davalarında bilirkişi gereksinimi ortaya çıkar. Bu durumda da yine değişebilmekle birlikte 500 Türk Lirası gibi bir bilirkişi ücreti ortaya çıkmaktadır.

Yorum yapın